Jóslás : Jóslás élelmiszerekből |
Jóslás élelmiszerekből
szerkeztő 2006.06.19. 12:54
A naptárunkban szereplő nevezetes napok közül sok olyan van, amely még a pogány időkből származik; ilyen a vízkereszt, a május elseje stb. Ezek Ünnepek voltak, némelyikük még ma is az, és a ceremóniákban igen nagy szerepe volt az ünnepi ételnek. Nem meglepő tehát, hogy az ételek elkészítési módozatainak olyan nagy jelentőséget tulajdonítottak, amelyből jósolni is lehetett. Október 31-e, a Mindenszentek előestéje, a pogány újév kezdetét jelezte, s nagyon fontos nap volt ahhoz, hogy megprobálják felderíteni a jövendőt. Egyben szent napja volt Pomonának, a rómaiak gyümölcsöst védő istennőjének is. Így történt, hogy a Mindenszentek előestéjén végzett jövendőmondó rítusokban, melyek főleg a házasodással voltak kapcsolatosak, fontos szerepet játszott az alma. Az ételekkel kapcsolatos jövendőmondás nagyon sok formája már a múlté. Nem ismerik manapság például a critomanciát, azaz a friss kenyérból és süteményekből való jóslást. A tiromancia művelői sajtból jósoltak. Az aiphitomancia "tudomanyát" a középkorban arra használták, bogy rábizonyítsák valakire a tolvajlást vagy a hűtlenséget. Búza- vagy árpalisztból speciális lepényt sütöttek, s ha a delikvens le tudta nyelni, vártatlan volt, de ha fuldoklott tőte, az a bűnösséget mutatta. Angliában lepény helyett megszentelt ,,bírosági kenyérszeleteket" használtak e célra.
Hogy a kívánságunk teljesüljön, gondoljunk a kívánságunkra, miközben a sülő hagyma leveti a héját. Hogy megtudjuk a jövendőbelink nevét, néhány hagymának adjunk nevet, és ültessük el őket csírázni. Amelyik először kihajt, az viseli jövendőbelink nevét. Választ várunk a kérdésünkre. Az egyes hagymakhoz társítsuk a kérdésünkre várt lehetséges válaszokat. Amelyik először kihajt, az lesz a válasz. Karácsony este hagyományosan hagymát helyeztek a templomi oltárra.
Milyen betűvel kezdődik jövendőbelinknek a neve? Óvatosan hámozzunk meg egy almát úgy, hogy a héja hosszan egyben maradjon. 1) A lelógo héj fordulóin menjünk végig úgy, hogy mindegyik hajlat sorrendben az ábécé egy-egy betűjét viselje; az utolsó betűvel fog kezdődni a név. 2) Dobjuk hátra az egész héjszalagot a bal vállunkon, és nézzük meg, leesve milyen betűt ad ki. Ha azt akarjuk megtudni, hogyan kezdődik legközelebbi vendégünk neve. Vágjunk kilenc részre egy almát, és az utolsó cikket elobjuk hátra a bal vállunkon. Eközben hangosan mondjuk az ábécé betűit, és az lesz a kezdőbetű, amelynél az almacikk földet ér. Teljesül-e a kívánságom? Vágjunk félbe egy almát a magházon keresztűl, s ha eközben egy magját sem vágjuk el, teljesül a kívánságunk. Evés közben az almát széttörni: balszerencse. Almahalászat (Bobbing for apples). Töltsünk meg vízzel egy nagy tálat, és dobjunk bele néhany almát. A körben ülő személyek ajkukkal, fogukkal megprobálnak megragadni egyet-egyet; a kezüket nem szabad használnunk. Akinek elöször sikerül szájába vennie egy almát, az fog elsőként megházasodni. Ha az almák különböző méretűek, várható jólétünk mértékét is jelzik: minél nagyobb almát sikerül kiragadnunk, annal jobb dolgunk lesz. Az almahalászat másik formája: a nők titkos jelet tesznek almájukra, úgy dobják a tálba. A férfiak halásznak, s az lesz a feleségük, akinek az almáját kihalászták. Mikor házasodunk? Mindenki ráköt egy almára egy spárgát, és a végénél fogva körben forgatja. Akinek elöször leesik az almája a spárgáról, az megy férjhez (vagy nősül meg) elöször; akinek utoljára esik le, egyedül marad. Ha látni szeretnénk a jövendőbelinket. Mindenszentek előestéjén üljünk le egy tükör elé, fésülgessük a hajunkat, és eszegessünk egy almát. A bal vállunk fölött meg fogjuk látni jövendőbelink tükörképét. Másik módszer, hogy az almát kilenc részre vágjuk, és a tükörnek háttal ülve ebből nyolcat megeszünk. A kilencediket bal vállunkon át a tükörnek dobjuk, s gyorsan hátranézünk: meg fogjuk pillantani partnerünk tükörképét.
Karácsonyi puding: A puding tésztájába belekeverünk egy kis ezüst pénzdarabot, s úgy főzzük meg. Akinek az adagjába belekerült, annak szerencséje lesz a következő évben. Más változat, amikor a tésztába apró amuletteket keverünk, s a jövőnk attól függ, melyiket találjuk meg: ha a lópatkót, akkor szerencsénk lesz, ha a gyűrűt, akkor férjhez megyünk stb. Mindenszentek esti sütemény. Tegyünk el belőle száraz helyre egy darabot, és három hónap múlva nézzük meg: ha nem penészedett meg, szerencsénk lesz. Bannockkal álmodni: Húshagyó kedd estéjén készítsünk bannockot (hagyományos skót kovásztalan zablepény). A zabliszt, víz, és közé keverjünk apró ezüstamuletteket és gyűrűt. A keverés és sütés teljes csendben történjen. Amikor a bannock kész, annyi darabra vágjuk, ahány lány és legény van a házban. Mindenkinek olyan lesz a következő éve, amilyen amulettet talált a saját darabjában. A bannockot nem szabad megenni; bele kell tenni egy zokniba vagy harisnyába, a párna alá tenni, s meg fogjuk álmodni, ki lesz a jövendőbelink. Néma sütemény: Szentiván éjszakáján három ember közösen kever, gyúr és süt meg egy süteményt lisztből, vízből, kis cukorral. Amikor elkészült, három részre törik, szétosztják, majd mindenki kilenc részre töri a saját adagját. Ezután egy-egy jegygyűrűn, amelyet valaki legalább három évig hordott, mindenki átgyömöszöli a maga kilenc darabkáját. Majd mindenki felfüggeszti az ágya fölé a jegygyűrűt, s megeszi a kilenc sütemény darabkáját. Ha az egész folyamatot sikerült teljes csöndben véghez vinni, mindenki megálmodja, ki lesz a jövendőbelije. Lakodalmi torta: Pénteki napon hordjunk magunknál egy darabot a lakodalmi tortából, majd éjszakára tegyük a párnánk alá. Megálmodjuk a jövendőbelinket. Ha meg szeretnénk tudni, hogy a kívánt személy feleségül vesz-e/hozzánk jön-e, a lakodalmi torta darabkáját gyömöszölük át egy kölcsönzött jegygyűrűn. Ezután csomagoljuk be egy darab papírba, amelyre felírjuk az illető nevét, tegyük a párnánk alá, és úgy aludjunk el. Meg fogjuk álmodni a választ.
Meg fogja-e hódítani, akit szeretne? Vagdaljunk apróra egy diót és egy mogyorót, s őröljünk meg egy szerecsendiót. Az egészet keverjük össze, s egy kis tésztával vagy benedvesített kenyérrel gyúrjuk masszává. Formáljunk belöle kilenc kis korongot, s ezeket elalvás elött sorban nyeljük le. A hagyomány szerint álmunkban biztos jelet kapunk arra, bogy meghóditjuk-e majd kedvesünket, avagy sem. Ha azt szeretnénk tudni, hűséges-e a szerelmünk: Tegyünk két diót tűz parazsába vagy égő kályha rácssra; az egyiket nevezzük el magunkról, a másikat a partnerünkről. Ha a diók szépen sűlnek, égnek egymás mellett, hosszú és boldog lesz a kapcsolatunk. Ha viszont fellángolnak, pattognak, vagy elugranak egymás mellől, véget vet a kapcsolatnak az, akinek a diója fellángol vagy felugrik.
Tojásfehérje: Engedjük bele egy tojás fehérjéjét egy üvegpohárba, amely háromnegyedig van vízzel. Ezután óvatosan kevergessük meg, majd hagyjuk állni. A kialakult felhőszerű mintázatból jósolhatunk magunknak. Tojásgörgetés: Húsvét napján többen együtt keményre főtt tojásokat különböző színűekre festenek, és kimennek a lankás mezőre. Egy kis domb aljáról elkezdik felfelé görgetni a tojásokat. Akinek sikerül sérülés nélkül a domb tetejére görgetni a tojását, annak szerencséje lesz abban az évben; akinek összetörik a tojása, az ne számítson semmi jóra. Ha mindegyik tojással épségben felérnek a dombra, az megy előbb férjhez, vagy nősül meg, aki az első lett.
Ha fejes salátát készítünk, a megmosott salátaleveleket tálba tesszük, s miközben elkeverjük a salátalevet, figyeljük meg, hány levél esett ki a tálból: annyi év telik el, míg megházasodunk.
Feketevasárnap készítsünk főételt borsóból. A borsó közé főzzünk egy szem babot: akinek adagjáhan ez megjelenik, az megy férjhez először.
|