Rúnák
szerkeztő 2006.06.19. 13:03
Az Észak-Európában élő germánok kb. az i. e. 1-2. század folyamán alakították ki ábcéjüket a rúnák néven ismert írásjelekből. A régi északi mítosz szerint a rúnák ismerete Odintól, az egyszemű istentől származik, aki az okkult tudományok forrása és a hősök védelmezője volt. Odin nyolclábú lovon nyargalt a levegőégen, egy holló és egy farkas kíséretében. Az embereknek szakállas, szürkeköpenyes férfi képében jelent meg, széles karimájú kalapban, hogy elrejtse átható kék szemének pillantását. A rúnák tudományát úgy sikerült megszereznie, hogy kilenc napon át éjjel-nappal egyfolytában az Yggdrasil nevű kőrisfán függött (ez egy óriásfa, amely az északi mitosz szerint a világmindenséget hordozza), nem vett magához sem ételt, sem italt, hanem a saját dárdáját régcsalta. Az északi beavatottak sokmindenre felhasználták a rúnákat. Segítségükkel megjósolták a jövendőbeli eseményeket, volt gyógyitó és védelmező erejük, befolyásolhatták az időjárást, s a foglyokat segítették megszabadulni ellenségeiktől. Rúnákat véstek a kardokra, amivel a hősök erejét fokozták, készítettek velük szerencsét hozó amuletteket és talizmánokat stb.
Rúnakészítés
Vannak specialis üzletek, ahol lehet rúnát venni, de nagyon jól elkészíthetjük őket magunk is. Hagyományos eljárás szerint falemezkékre vésik vagy égetik a rúnajeleket (az északi rúnamesterek gyümölcsfát használtak e célra), de réz-, bronz- vagy aranylemezkékre is gravirozhatjuk őket. A lemezkéknek rendszerint csak az egyik oldalán van jel, a másik üres. Végül készíthetünk rúnakártyákat is kis fehér katonlemezekből.
Űzzünk ki a fejünkből minden zavaró gondolatot, és terítsük ki magunk elé a rúnákat, a jelekkel lefelé. Kérjük meg a kérdezőt, keverje össze őket (mint a dominot), s azután, még mindig lefordított helyzetben, rakja körformába az első 13 rúnát. Ez az elrendezés a rúnakerék, a "sog". A sorrendet, ahogyan a rúnákat körbe kell rakni, az alábbi ábra mutatja. Fordítsuk föl a rúnakerék mináit, és kezdjük meg az értelmezést. Mindegyik rúnát a két szomszédjával, a vele pontosan szemben lévővel és a kör közepén levővel összefüggésben kell értelmezni. Egyenesek azok a rúnák, melyeknek felső széle a kör közepe felé mutat, fordítottak azok, amelyeknek felső széle kifelé mutat. A rúnakerékben minden egyes pozíciónak megvan a maga, életünkkel összefüggő aspektusa.
A rúnakerék pozíciói: 1. Az "Én", a személyiség 2. Pénz, tulajdon 3. Család 4. Az otthon 5. Kreativitás, önkifejezés 6. A külvilág és a fizikai egészség 7. Szerelem és házasság 8. Örökség, halál 9. Tanulás, utazás 10. Karrier, társadalmi pozíció 11. Barátság, élvezetek 12. Bensőnk, lelki világunk 13. A kérdező
Egy másik módszer, a rúna jóslásnál: Egyrúnás gyors jóslás Gyors, tömör választ ad valamilyen kérdésedre. Naponta alkalmazható meditáció végett is, vagy lefekvés elõtt a nap általános áttekintésére. Gondolj egy bizonyos kérdésre. Végy ki egy rúnát a "csomagból", és nézd meg. A válasz lehet nyilvánvaló igen vagy nem, de az is lehet, hogy feltételesebb választ kapsz. Ha úgy érzed, hogy a kiválasztott rúna nem ad érthetõ választ a kérdésedre, tégy fel másik kérdést, vagy máskor próbáld meg újra.
Háromrúnás Gyors:
Ez a módszer segíthet egy adott helyzet átfogó áttekintésében, és jövõben bekövetkezõ eseményhez adhat ötletet. Hogy mennyi információt nyersz belõlük, az attól függ, mennyi idõt töltesz az értelmezésükkel, és mennyire tudod megérteni õket. Húzz egy rúnát és fektesd magad elé, jellel fölfelé. Ez a rúna azokat a múltbéli eseményeket jelöli, melyek elõsegítették a jelenlegi helyzet kialakulását. Húzz egy másik rúnát és tedd a másik mellé. Ez a jelenlegi helyzet, ami gyakran elkerülhetetlen változáshoz vezet. Húzz egy harmadikat, tedd melléjük. Ez az, ami a legnehezebben értelmezhetõ. Egyes esetekben az egyén elkerülhetetlen végzetére, máskor viszont egész egyszerűen a mostani helyzet végeredményére utalhat, ha az nem változik addig, sõt lehet a különféle lehetõségek közül valamelyik. Csak az ösztöneidre hallgatva tudod eldönteni, éppen melyik esetrõl van szó.
Kilenc rúna vetése:
Ez a módszer részletesebb áttekintést ad az egyén helyzetéről, megmutatja, hol állsz éppen spirituális utadon, rávilágít a választható és lehetséges körülményekre. Végy ki a rúnák közül kilenc rúnát. Tartsd a kezedben egy rövid ideig, és koncentrálj a kérdésedre (ha van). Aztán szórd szét rúnákat. Elõször azokat olvasd el, amik jellel fölfelé esnek le. Ezek a mostani helyzeteddel függnek össze meg az ehhez vezetõ körülményekkel. Igencsak szubjektív, ki hogyan olvas rúnát, de általában a középre esõ rúnák számítanak leginkább, a szélekre esõk pedig kevésbé jelentõsek, vagy pedig általánosabb hatásokat mutatnak. Az egymáshoz közel esõ, esetleg érintkezõ rúnák gyakran kedvezõen erõsítik egymás hatását, sõt utalhatnak valami egészen egyedülálló dologra is, a fonákjukra esõ rúnák viszont ellentétes hatásokat jelenthetnek. Elõfordulhat, hogy valamelyik rúna kívül esik a "josoló felületen" pl. asztal, vagy leesik az asztalról. Egyesek szerint ezek a rúnák különös jelentõségûek, mások szerint teljesen figyelmen kívül hagyhatók. Miután megnézted a jellel fölfelé esett rúnákat (és meg is jegyezted, melyek voltak), fordítsd felfelé a többit, anélkül, hogy elmozdítanád õket eredeti helyükrõl. Ezek külsõ vagy jövõben bekövetkezõ hatásokra utalnak, és jelzik a lehetséges következményeket. Tõled függ, hogyan értelmezed a különbözõ elhelyezkedéseket és mintákat, de ha már felállítottál magadnak néhány általános szabályt, lehetõleg tartsd is be õket. Fontos a következetesség. Ezzel együtt, a rúnaolvasás természeténél fogva igen képlékeny, szubjektív dolog. Lehetõleg ne nagyon bonyolítsd túl az értelmezéseidet, nem kell minden egyes háromszögnek, négyszögnek és tetraédernek jelentést tulajdonítani. A rúnák olyanok, mint az emberek, sosem tudhatod, hogyan fognak viszonyulni egymáshoz, akiket bemutatsz egymásnak. Egyszerûen csak figyelj a minden egyes olvasatban feltûnõ mintákra és kapcsolatokra, és vedd észre, milyen értelmezéseket sugallnak. Ezért olyan fontos a jóslásnál a megérzés. Most nézzük meg a rúnák értelmét, és képeit.
Rúnák értelmezése
|